Δημοτικό Σχολείο Χλώρακα-Λέμπας-Αγίου Στεφάνου
Τηλέφωνο: 26271717
Τηλεομοιότυπο: 26271718
Μενού

22.12.2022 - Μήνυμα του Υπουργού με την ευκαιρία των Εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς - Δημοτική Εκπαίδευση

Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες,

Πλησιάζουν Χριστούγεννα και με την ευκαιρία αυτή σας στέλνω ειλικρινείς ευχές για καλές και χαρούμενες γιορτές. Έρχονται Χριστούγεννα και μαζί με όλους τους χριστιανούς του κόσμου θα γιορτάσουμε τη γέννηση του Χριστού. Όταν ο Ιησούς Χριστός ήρθε τότε στον κόσμο, πριν από 2022 χρόνια, και γεννήθηκε και έζησε ανάμεσα στους ανθρώπους, μας έφερε τον λόγο του Θεού και μήνυμα αγάπης. Έζησε και δίδαξε την κατανόηση και τη συγχώρεση, την προσφορά στους άλλους και την ταπεινοφροσύνη. Έδωσε ξανά στον κόσμο και στους ανθρώπους πίστη και ελπίδα, δείχνοντας τον δρόμο της σωτηρίας της ψυχής.

Αυτές τις μέρες που θα περάσουμε όμορφες στιγμές μαζί με την οικογένεια, τους φίλους και γνωστούς μας, καλά θα είναι, μαζί με τη χαρά και την αγαλλίαση που θα νιώσουμε μέσα από τη λάμψη των γιορτών, να θυμόμαστε ότι η φάτνη της Βηθλεέμ στέλνει το μήνυμα της σεμνότητας και της ταπεινοφροσύνης. Ότι, ακόμα, με τα δώρα και τις ευχές που ανταλλάσσουμε μπορούμε να ζήσουμε το νόημα της προσφοράς και της ανιδιοτέλειας. Μαζί με κάθε μας χαμόγελο, ας ξεπροβάλει αυτές τις μέρες η ελπίδα και η πίστη μας στον άνθρωπο, αλλά και η αναζήτηση της αλήθειας στη ζωή μας. Μαζί με τα φώτα και τα στολίδια των ημερών, ας ανακαλύψουμε και τη λάμψη στα μάτια και στην ψυχή κάθε ανθρώπου που θα νιώσει ότι τον νοιαζόμαστε και τον αγαπάμε.

Μέσα από τη θαλπωρή του οικογενειακού περιβάλλοντος και τη ζεστασιά των δικών μας ανθρώπων, ας μη ξεχνάμε ότι στον κόσμο αυτό, γύρω μας, υπάρχουν και άνθρωποι που βρίσκονται σε μεγάλη ανάγκη και κάποτε μπορεί και να υποφέρουν. Αξίζει να προσπαθήσουμε να σκεφτούμε και να καταλάβουμε τις δοκιμασίες που περνάνε. Ας θυμόμαστε ακόμα ότι πιο πέρα υπάρχει ακόμα πόλεμος, ανθρώπινος πόνος και καταστροφή. Ας κρατήσουμε λοιπόν ανοιχτά τα μάτια της ψυχής μας και ας νοιώσουμε ότι η αγάπη των ημερών είναι για όλους τους ανθρώπους, για όλο τον κόσμο χωρίς διακρίσεις. Καλά θα είναι να έχουμε μέσα μας και την απόφαση ποτέ να μη δεχτούμε ή να συνηθίσουμε το άδικο, τη βία, την απάνθρωπη μεταχείριση. Η πίστη των χριστιανών είναι κυρίως η αγάπη που έφερε ο Χριστός στον κόσμο και προορίζεται να αγκαλιάσει όλους τους ανθρώπους και να στηρίξει και όσους συνανθρώπους μας αδικούνται ή υποφέρουν.

Μετά τα Χριστούγεννα έρχεται και ο νέος χρόνος. Όλοι μας είμαστε έτοιμοι να τον υποδεχτούμε με ελπίδες και προσδοκίες, αλλά και αποφάσεις για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, μέσα σε έναν καλύτερο κόσμο. Ας κρατήσουμε αυτή τη διάθεση για ολόκληρο τον νέο χρόνο.

Εύχομαι ολόψυχα σε όλους και σε όλες, πρώτα απ’ όλα καλή υγεία και μια χρονιά με πρόοδο στα μαθήματα και σε όποιους άλλους ευγενείς στόχους έχετε στη ζωή σας. Και όλοι μαζί να ευχηθούμε ότι θα είναι μια χρονιά που θα φέρει και ειρήνη στον κόσμο, το τέλος του φρικτού εκείνου πολέμου που εδώ και σχεδόν ένα χρόνο χτύπησε την Ουκρανία. Όπως πρέπει να έρθει και ελευθερία της δικής μας πατρίδας, το τέλος της ξένης κατοχής και των απειλών που καθημερινά έρχονται από την Τουρκία. Ας ευχηθούμε όλοι μαζί το 2023 να μπει φραγμός στη φτώχεια, την πείνα και τους διωγμούς που δυστυχώς ακόμα βλέπουμε σε τόσες χώρες και περιοχές του πλανήτη μας. Ενώ, ταυτόχρονα, ας φροντίσουμε όλοι μαζί να κάνουμε κάτι περισσότερο για να σώσουμε αυτόν τον πλανήτη από την ολοένα και πιο μεγάλη καταστροφή του περιβάλλοντος.

Αγαπητά παιδιά, αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Καλά Χριστούγεννα να έχετε, όμορφα να περάσετε τις γιορτές. Σας στέλνω τις καλύτερες ευχές για να είναι ευτυχισμένο το 2023 για τον καθένα και την καθεμιά. Όπως επίσης εύχομαι να είναι έτος ειρήνης και προκοπής για την Κύπρο και για τον κόσμο όλο.

Χρόνια πολλά!

Πρόδρομος Γ. Προδρόμου