Δημοτικό Σχολείο Χλώρακα-Λέμπας-Αγίου Στεφάνου
Τηλέφωνο: 26271717
Τηλεομοιότυπο: 26271718
Μενού

20.1.2022 - Προγραμματισμός Εκδήλωσης, 28 Φεβρουαρίου 2022 «Παγκόσμια Μέρα Σπάνιων Γενετικών Παθήσεων»

Για έκτη συνεχή χρονιά, σας καλούμε και φέτος να ενωθείτε μαζί μας για να γιορτάσουμε την Παγκόσμια Μέρα Σπάνιων Γενετικών Παθήσεων, 28 Φεβρουαρίου 2022 μέσα από την καθιερωμένη πλέον Παγκόσμια καμπάνια «Wear That You Care». Όπως γνωρίζετε, ο Σύνδεσμός μας εκπροσωπεί παιδιά και μεγάλους, οι οποίοι είναι φορείς σπάνιων ασθενειών και συνδρόμων.

Για αυτή τη χρονιά θα θέλαμε να θίξουμε και να συζητήσουμε μέσα από μια σύντομη αφήγηση (παραμύθι, το οποίο θα σας αποσταλεί) ότι θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να γεννηθεί με μια γενετική μετάλλαξη. Το σύνθημα της εκστρατείας μας φέτος είναι: «Θα μπορούσε να ήμουν εγώ αλλά κι εσύ! Γιατί εγώ και εσύ μαζί είμαστε ΕΜΕΙΣ και... ΕΜΕΙΣ μαζί σίγουρα είμαστε πιο ΔΥΝΑΤΟΙ!».

Κάθε χρόνο σας καλούμε να ενωθείτε μαζί μας στην εκστρατεία μας μέσω της εκδήλωσης “Wear that you care” όπου μαθητές, μαθήτριες και προσωπικό του σχολείου φορούν παντελόνια jeans ως συμβολισμό των γονιδίων (genes) και να φωτογραφηθείτε με τα χέρια ψηλά δείχνοντας έτσι την υποστήριξη σας στους συνανθρώπους μας με σπάνιες παθήσεις. Θα θέλαμε και φέτος τη συνεργασία σας έτσι ώστε η εκδήλωση αυτή, που τόσο αγαπήθηκε από όλους, να πραγματοποιηθεί και φέτος.

Η περσινή ανταπόκριση ήταν πραγματικά απίστευτη αφού 265 σχολεία Παγκύπρια συμμετείχαν στην εκστρατεία μας επιστρατεύοντας πολλή αγάπη και ευρηματικότητα. Θερμή παράκληση όπως ευαισθητοποιήσετε τους μαθητές και τις μαθήτριές σας και συμμετάσχετε δυναμικά σε αυτή την όμορφη προσπάθεια που καταβάλλουμε. Πολλοί μαθητές/τριες είναι φορείς σπάνιων παθήσεων, οι οποίοι/ες αντιμετωπίζουν πολλά και ποικίλα προβλήματα και δυστυχώς πολλές φορές περιθωριοποιούνται από το κοινωνικό σύνολο.

Ο απώτερος σκοπός της παρούσας επιστολής, είναι να προσκαλέσει το σχολείο σας να αγκαλιάσει την συγκεκριμένη εκδήλωση και να ενταχθεί στο πρόγραμμά εκδηλώσεων του σχολείου σας αν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Τονίζεται ότι, για τη διοργάνωση των σχετικών δραστηριοτήτων, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη όλα τα μέτρα πρόληψης κατά του COVID-19, τα οποία προνοούνται από τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Επιπρόσθετα, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί να φωτογραφηθούν με τα χέρια ψηλά ως υποστήριξη στα άτομα με σπάνιες παθήσεις.

Πηγή: Η επιστολή που στάλθηκε στο σχολείο μας από τον ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΣΠΑΝΙΩΝ ΓΕΝΕΤΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ «ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ»