Δημοτικό Σχολείο Χλώρακα-Λέμπας-Αγίου Στεφάνου
Τηλέφωνο: 26271717
Τηλεομοιότυπο: 26271718
Μενού

25.1.2022 - ΥΠΠΑΝ: Εφαρμογή του μέτρου test-to-stay στα σχολεία – Διευκρινίσεις για τη διαφοροποίηση της διαδικασίας

Θέμα: Εφαρμογή του μέτρου test-to-stay στα σχολεία – Διευκρινίσεις για τη διαφοροποίηση της διαδικασίας

1. Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια των ταυτάριθμων εγκυκλίων, με ημερ. 23 Ιανουαρίου 2022 (αρ. εγκυκλίου στο διαδίκτυο ypp13465) και 24 Ιανουαρίου 2022 (αρ. εγκυκλίου στο διαδίκτυο ypp13474), πληροφορείστε ότι το ΥΠΠΑΝ έχει λάβει ενημέρωση από το Υπουργείο Υγείας ότι τα σχολεία του συνημμένου πίνακα έχουν επιλεγεί ως σταθερά σημεία ελέγχου των στενών επαφών κρουσμάτων για το πρόγραμμα test to stay. Καλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά το προσωπικό, τους γονείς/κηδεμόνες και τους μαθητές/μαθήτριες του σχολείου σας για διευκόλυνση της όλης διαδικασίας.

2. Το Υπουργείο Υγείας, θα ανακοινώνει καθημερινά (στον ιστότοπο https://www.pio.gov.cy/coronavirus/categories/press) τα προκαθορισμένα σημεία δειγματοληψίας που θα λειτουργούν σε σχολικές μονάδες, όπου θα μπορούν να μεταφέρουν οι γονείς/κηδεμόνες τους/τις μαθητές/μαθήτριες που αποτελούν στενές επαφές επιβεβαιωμένου κρούσματος και δηλώθηκαν εντός σχολείου, σύμφωνα με τον ορισμό στενής επαφής που ισχύει για τις σχολικές μονάδες. Τα συγκεκριμένα σημεία θα λειτουργούν από τις 7:00 π.μ. μέχρι τις 8:00 π.μ. μόνο για διενέργεια τεστ σε μαθητές/μαθήτριες που αποτελούν στενές επαφές. Διευκρινίζεται ότι στις σχολικές μονάδες όπου είναι προγραμματισμένος οργανωμένος έλεγχος ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid antigen test) στη βάση του μηνιαίου προγράμματος, οι κινητές μονάδες θα εξυπηρετούν τους υπόλοιπους μαθητές/μαθήτριες του συγκεκριμένου σχολείου από τις 8:00 π.μ. και μετά.

3. Για μαθητές/μαθήτριες που διαμένουν σε απομακρυσμένες περιοχές, το Υπουργείο Υγείας θα προβαίνει στις απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε να εξυπηρετούνται στον χώρο του σχολείου τους. Τα σχολεία αυτά θα περιλαμβάνονται στην καθημερινή ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

4. Υπενθυμίζεται ότι η τήρηση του πιο πάνω μέτρου είναι προαιρετική και απευθύνεται μόνο σε μαθητές/μαθήτριες που αποτελούν στενές επαφές επιβεβαιωμένου θετικού περιστατικού COVID-19 και δηλώθηκαν εντός σχολείου, όπως αυτές καθορίζονται από το Υγειονομικό Πρωτόκολλο που διέπει τις σχολικές μονάδες (δύο μέτρα απόσταση από όλες τις κατευθύνσεις του θετικού περιστατικού, εντός της σχολικής αίθουσας, κατά την ώρα του διαλείμματος, κατά τη διάρκεια των αθλοπαιδιών και κατά τη μεταφορά με ιδιωτικό όχημα). Δηλαδή, εάν ένας/μία μαθητής/μαθήτρια διενεργήσει το απόγευμα τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid antigen test) και εντοπιστεί θετικός/ή, θα μπορεί το μέτρο να εφαρμοστεί στις επαφές που είχε εντός του σχολείου.

Δρ Ηλίας Μαρκάτζιης Προϊστάμενος Γραφείου Πολιτικής Άμυνας, Ασφάλειας και Υγείας

Πηγή: http://www.moec.gov.cy/ - Η εγκύκλιος του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΕΟΛΑΙΑΣ, με ημερομηνία 25.1.2022